Turistika a okolí - Lázně Rajecké Teplice

 

Kuneradský zámek

Secesní kostel postavený v roce 1916 s nárožními věžemi, terasami a arkádami. V r. 1944 fašisté zámek vypálili, po válce byl zrekonstruován. Dnes slouží jako léčebné zařízení. Veřejnosti není přístupný, možnost prohlídky pouze zvenku.

Městské muzeum Rajec

Sídlí v budově pivovarského domu ze 17. století, má dvě stálé expozice - národopisnou a přírodovědnou a malou galerii. Prohlídka trvá cca 30 - 45 minut. Otevřeno denně kromě soboty.

Slovenský dřevěný betlém Rajecká Lesná

Unikátní dílo mistra Jozefa Pekara, rodáka z Rajeckých Teplic. Dílo o velikosti 8,5 m x 3 m je jedním z největších vyřezávaných betlémů v Evropě. Mistr nádherně vyřezal do lipového dřeva celé Slovensko, zobrazil symbolizující život, kulturu, řemesla a způsob života slovenského národa. Všechny postavy se pohybují, pracují i baví.

Čičmany

Rázovitá obec Čičmany má zachovalou lidovou architekturu s bílými malovanými ornamenty na dřevěnicích se sedlovými šindelovými střechami. Zachovaný lidový folklór - čičmanské kroje, výšivky. Muzeum Radenův dům - muzeum vlastní dva objekty lidové architektury, kde se návštěvníkům představuje bydlení, zaměstnání, lidový oděv a lidové umění. Proti muzeu sídlí expozice čičmanského lidového obydlí.

Lietavský hrad

Lietavský hrad je druhou největší zříceninou na Slovensku. Hrad byl postaven pravděpodobně po roce 1241. V letech 1300-1321 byl hrad spojován se jménem Matúša Čáka, posléze patřil králi Zikmundovi. Později pro majetkové spory ztrácel hrad na významu a postupně chátral.

Na hrad je možno vyjít po zelené turistické značce z obce Lietavská Svinná za 30 minut nebo po modré turistické značce z obce Lietava za 45 minut. Z Rajeckých Teplic vede turistická stezka po zelené značce - délka trasy cca 2,5 hod.

Ekoskanzen Gazdovský dvor Lietavská Svinná

V Ekoskanzenu Gazdovský dvor najdete ukázky prvků lidové architektury, starých vozů, strojů na zpracování obilí, kovářské výhně, tkalcovské výroby, mlýnských vodních kol, živých hospodářských zvířat atd. Ve dvoře Ekoskanzenu máte možnost spatřit 3 světové unikáty: největší ručně dlabané koryto, největší kovaný meč a největší kravský zvonec. Všechny unikáty jsou zařazeny do Guinessovy knihy rekordů. Po prohlídce Ekoskanzenu je možno v areálu povozit děti na koních.

Budatínský zámek

Budatínský zámek je historickou a architektonickou památkou Žiliny. V minulosti patřil mezi vodní hrady, chráněné tokem řek a vodními příkopy. Vzhledem ke své poloze v blízkosti soutoku řek Váhu a Kysuce plnil i funkci královské výběrčí stanice, kde se vybíralo mýto od kupců přicházejících ze Slezka. Začátkem 14. století patřil Matouši Čákovi Trenčanskému. V zámku se nachází světová rarita - DRÁTENICKÉ MUZEUM. Jediná specializovaná expozice svého druhu na světě. Expozice v podobě obrovské ptačí klícky, která nabízí množství písemných dokumentů, nástrojů a uměleckých předmětů z drátu a plechu.

Hrad Strečno

Romantická zřícenina hradu Strečno dominuje nad řekou Váh jako symbol feudální moci na středním Pováží. Třísetletá zřícenina má zrekonstruovanou hlavní bránu, hlavní věž, jižní, severní palác a kapličku. Na hradě je expozice dějin, v níž jsou vystaveny archeologické nálezy, objevené během výzkumu.

Vory na Váhu

Strečiansky průsmyk znamenal od nepaměti dobrodružství, ale také neobyčejné zážitky prvních cestovatelů - vorařů na nejdelší a nejznámější slovenské vorařské řece - Váhu. Hluboký průsmyk s množstvím meandrů, vymyšlených i skutečných nástrah a s panenskou přírodou Malé Fatry, v níž jsou zasazeny dva hrady, byl úsekem, na nějž se těšili, i jehož se obávali. Obeplutí skal Margita a Besná znamenalo už bezproblémový let na voru do Dunaje a dál, až do Černého moře. Poznejte tuto krásu a zpřítomněte si předky hodinovou plavbou na voru do Strečna. Nabízí nezapomenutelné chvíle v lůně přírody, historie a tradic.

Terchová

Legendami opředená Terchová má zachovalou lidovou tradici a je charakteristická především neopakovatelnou, originální nebeskou hudbou s jedinečným zpěvem a temperamentním tancem. Expozice umístěná přímo v Terchové je věnována lidovému hrdinovi Juraji Jánošíkovi, který se v obci narodil. Jsou v ní vystaveny dokumenty a materiály o dějinách Terchové a lidových zvycích. Z exponátů upoutá pozornost zejména dereš (kláda, v níž měl potrestaný sevřeny ruce i nohy, přičemž dostával výprask holí), předměty používané během masopustu a potřeby rolnické domácnosti v minulosti.